2022

Autorki: Aleksandra Krzypkowska, Anna Wawrzak

 

STYCZEŃ

 

04.01.2022 r.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew ogłosił dwutygodniowy stan wyjątkowy w największym mieście kraju Ałmaty oraz w obwodzie mangystauskim, nakładający m.in. godzinę policyjną. Następnego dnia stanem wyjątkowym objęto także stolicę kraju, Nur-Sułtan. które stały się miejscami największych masowych protestów przeciw podwyżkom cen paliw.

Protesty wybuchły prawie we wszystkich dużych miastach Kazachstanu. Doszło do starć między protestującymi a policją i wojskiem. Władze wprowadziły na ulice wojsko i oddziały sił specjalnych, które użyły przeciw protestującym gazu i grantów hukowych.

Manifestanci w środę wtargnęli do ratusza Ałmaty - relacjonuje agencja AFP. Budynek został podpalony, w okolicach było słychać strzały.

Protesty w wielu miastach Kazachstanu zostały wywołane podwyżką ceny gazu LNG, używanego do tankowania samochodów, której towarzyszy wzrost cen innych towarów.

Uczestnicy protestów rozszerzyli swe żądania i domagają się także odejścia z polityki szefa Rady Bezpieczeństwa kraju Nursułtana Nazarbajewa, który w ich opinii przekazał w 2019 r. władzę prezydentowi Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi tylko formalnie. Nazarbajew rządził Kazachstanem od uzyskania przez ten kraj niepodległości od ZSRR w 1991 r. do 2019 r. Po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta zachował szerokie wpływy.

 

18.01.2022 r.

USA przekazały informacje, że Rosja może planować zajęcie Kijowa i obalenie władz. Administrację zaniepokoiło rozmieszczenie rosyjskich wojsk na Białorusi. Dostrzeżono, że choć oficjalnie rosyjscy żołnierze przyjechali na ćwiczenia wojskowe, nie były one wcześniej zapowiadane, a ich liczba jest większa, niż w przypadku normalnych manewrów. Sygnalizowało to, że Rosja może planować wypowiedzenie ewentualnej agresji wobec Ukrainy.

USA zastanawiała się nad tym, jaką broń powinna przekazać Ukrainie, żeby mogła bronić się i stawiać opór napastnikowi w razie okupacji kraju. Możliwości jakie wstępnie były rozważane to amunicja, moździerze, dodatkowe dostawy zestawów przeciwpancernych Javelin i systemy przeciwlotnicze.

 

LUTY

 

14.02.2022 r.

Wielka Brytania i Litwa obawiają się, że dojdzie do spotęgowania konfliktu Rosja- Ukraina. Wielka Brytania wysłała żołnierzy do Polski w związku z rosnącym napięciem na linii Rosja-Ukraina, w ostatnich dniach Wielka Brytania wysłała do Polski 350 żołnierzy, którzy mają zasilić wschodnią flankę NATO. Na podobny ruch zdecydowały się Stany Zjednoczone. 

Łącznie do Polski trafi blisko 5000 żołnierzy amerykańskich, których zadaniem ma być wsparcie polskich sił zbrojnych, a także pomoc w ewakuacji obywateli USA, którzy dotarliby do naszego kraju w przypadku agresji Rosji na Ukrainę.

W grudniu 2021 roku, gdy trwała pierwsza faza kryzysu migracyjnego, Wielka Brytania wysłała 140 inżynierów wojskowych na granicę Polski z Białorusią.

 

15.02.2022 r.

Siły zbrojne Finlandii podniosły do drugiego - w czterostopniowej skali - stopień alarmowy, dotyczący zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.

Oficjalnie celem tego działania jest ochrona funkcjonowania personelu i zabezpieczenie zdolności armii do wypełniania zadań w każdej sytuacji.

Jednocześnie poziom zagrożenia, a także gotowości, został podniesiony w jednostkach policji z uwagi na - jak przekazała krajowa służba kontrwywiadu SUPO - podwyższone ryzyko potencjalnego ataku skierowanego wobec funkcjonariuszy czy posterunków policji.

Działania tego typu mają w pewnym sensie mają związek z napiętymi stosunkami między Rosją i Ukrainą. Przed jednostkami policji, przynajmniej w regionie Helsinek oraz większych miastach, ustawione zostały pojazdy opancerzone. Funkcjonariuszy poinstruowano też o noszeniu środków ochrony osobistej, w tym kamizelek kuloodpornych. Policjanci mają też obecnie np. unikać prowadzenia patroli w mundurach.

 

18.02.2022 r.

W obwodzie ługańskim kontrolowanym przez separatystów doszło do eksplozji i pożaru gazociągu - informuje agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Publikowane są nagrania z miejsca zdarzenia. Pojawiają się jednak głosy, że taki gazociąg nie istnieje. Niedługo później poinformował o kolejnym wybuchu w Ługańsku.

Wspierani przez Rosję separatyści kontrolujący wschodnie regiony Ukrainy rozpoczęli w piątek ewakuację dzieci mieszkających w domach dziecka. Wcześniej tego dnia lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin ogłosił plan masowej ewakuacji mieszkańców regionu do Rosji.

 

24.02.2022 r.

Siły ukraińskie walczą z rosyjskimi najeźdźcami z trzech stron po tym, jak Moskwa przeprowadziła atak z lądu, morza i powietrza w największym ataku od II wojny światowej. Skłoniło dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Ukraińskie wojsko poinformowało, że siły rosyjskie zmierzały do zablokowania ukraińskiej stolicy, tworząc jednocześnie korytarz lądowy na południowym wybrzeżu w kierunku anektowanego Półwyspu Krymskiego i zbuntowanego regionu w Mołdawii, Naddniestrza.

 

25.02.2022 r.

Siły rosyjskie zostały powstrzymane w pobliżu miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Jak twierdzą media, rosyjskie wojsko doznało ciężkich strat.

Według Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy "najeźdźcy mają problem z paliwem i zaopatrzeniem, tankowce jeżdżą z kanistrami i próbują kupić paliwo". 

 

27.02.2022 r.

W trybie pilnym Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje specjalną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w sprawie Ukrainy. Głosowanie liczącej 15 członków Rady w tej sprawie było proceduralne, co uniemożliwiło Rosji zgłoszenie weta i rezolucja o zwołaniu Zgromadzenia została przyjęta 11 głosami.

 

28.02.2022 r.

Piąty dzień inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, gdzie ogłoszono stan wojenny i powszechną mobilizację. W szpital położniczy uderzył pocisk, doszło do wielu zniszczeń, ale budynek stoi. Wszyscy zostali ewakuowani.

 

MARZEC

 

02.03.2022 r.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie.

W ostrzale Charkowa zginęła członkini Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)- Maryna Fenina. Prawdopodobnie zginęła w okolicznościach specjalnej misji monitorującej to, co dzieje się w Ukrainie. 

 

08.03.2022 r.

Ukraiński okręt patrolowy Słowiańsk został zaatakowany z powietrza przez rosyjskie siły. Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała we wtorek o rosyjskim ataku na okręt patrolowy Słowiańsk. Jednostka została ostrzelana z powietrza, uszkodzenia były ogromne, w efekcie okręt zatonął. Część załogi Słowiańska przepadła bez wieści. 

 

09.03.2022 r.

Sejm RP uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z regulacją ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

 

11.03.2022 r.

Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. Zgodnie z nowymi przepisami zwiększą się wydatki na obronność oraz liczebność Wojska Polskiego. Ma nastąpić odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.

 

20.03.2022 r.

W dzielnicy Padół na Ukrainie doszło do kilku wybuchów. Uszkodzone zostały domy mieszkalne i centrum handlowe. W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę życie straciło tysiące ludzi, ponad 3 miliony musiało opuścić swoje domy.

Zaś prezydent Rosji- Władimir Putin twierdzi, że "specjalna operacja wojskowa", która rozpoczęła się 24 lutego, ma na celu rozbrojenie Ukrainy i wyeliminowanie groźnych nacjonalistów.

 

24.03.2022 r.

Korea Północna potwierdza wystrzelenie nowego pocisku międzykontynentalnego Hwasong-17. Kim Dzong Un ogłosił sukces testu i dodał, że jego kraj jest zdeterminowany, by wzmacniać nuklearne odstraszanie.

Testy miały wykazać, że pocisk leciał wyżej i dłużej niż którykolwiek z poprzednich wystrzelonych przez armię KRLD. Była to 12 próba północnokoreańskiej broni dalekiego zasięgu w 2022 roku.

 

KWIECIEŃ

 

07.04.2022 r.

Ambasadorowie państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Sankcjami zostaną objęci kolejni oligarchowie i sektor morski. Restrykcje zakładają też zakaz importu rosyjskiego węgla do UE.

 

11.04.2022 r.

Mołdawia i Gruzja otrzymały od Komisji Europejskiej kwestionariusze dotyczące ich kandydatur do członkostwa w Unii Europejskiej. Władze Ukrainy, Mołdawii i Gruzji skierowały wnioski o przyjęcie do UE pod koniec lutego i w marcu, krótko po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

 

14.04.2022 r.

Prezydent RP- Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która przewiduje m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji.

 

18.04.2022 r.

Walki trwają o Donbas. W okolicach Ługańska i Doniecka wojsko ukraińskie odparło siedem ataków wroga, w wyniku czego zniszczono 37 sztuk sprzętu i 5 celów powietrznych - podał sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskiego dowództwa operacyjnego działającego w Donbasie. Ukraińscy obrońcy zniszczyli 10 czołgów, 1 system artyleryjski, 18 sztuk sprzętu pancernego, 8 pojazdów i jeden moździerz.

 

24.04.2022 r.

W Paryżu oraz innych miastach lewicowi aktywiści protestują przeciwko wynikom wyborów prezydenckich we Francji, w których zwyciężył Emmanuel Macron. Doszło do zamieszek, w których musiała reagować policja.

Do incydentów doszło w niedzielę wieczorem również w centrum Rennes, gdzie kilkaset osób demonstrowało przeciwko wynikowi drugiej tury wyborów prezydenckich, łamiąc zakaz demonstracji wprowadzony przez lokalną prefekturę. Siły bezpieczeństwa wystrzeliły gaz łzawiący w pobliżu kanału przecinającego miasto, w którym zgromadziły się setki demonstrantów.

 

29.04.2022 r.

Siły ukraińskie zdetonowały w obwodzie donieckim most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy. Rajhorodok leży na północny wschód od Słowiańska - miasta, które jest jednym z kierunków natarcia wojsk rosyjskich w trwającej ofensywie w Donbasie. Wojska rosyjskie próbują nacierać z Iziumu w kierunku Słowiańska, jednak uzyskują w Donbasie niewielkie zdobycze terytorialne.

 

MAJ

 

03.05.2022 r.

Z Azowstalu zostało ewakuowanych 101 osób w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południu Ukrainy. Nadal nie wszystkie autokary z ewakuowanymi dojechały do Zaporoża. Władze Lwowa doniosły o wybuchach w mieście, zaleciły ukrycie się w schronach.

 

17.05.2022 r.

Doszło do usterki rurociągu elektrowni nuklearnej w Czarnobylu do zredukowania o połowę ilości produkowanej energii. Urządzenia rejestrujące poziom promieniowania nie odnotowały zwiększonej radiacji, ale awaria sprawiła, że turbogenerator w jedynym wciąż działającym reaktorze w Czarnobylu został wyłączony. 

 

CZERWIEC

 

01.06.2022 r.

6 pakiet sankcji na Rosję zablokowany przez Węgry.

 

Węgry postawiły nowe żądania wobec ustaleń wypracowanych na szczycie UE. Dotyczyły one pakietu sankcji, którymi miała zostać objęta Rosja. Jednakże Węgry nieoczekiwanie przedstawiły nowe roszczenia, między innymi zażądały, aby z listy sankcyjnej został usunięty patriarcha Cyryl. Innym postulatem było zwiększenie możliwości reeksportu rosyjskiej ropy do innych państw z 6 miesięcy do 3 lat. Wobec postawionych przez Węgry żądań unijny pakiet sankcji został zablokowany. W kolejnych dniach ma dojść do spotkania ambasadorów państw UE, na którym zostanie podjęta próba ponownego porozumienia w kwestii embarga na Rosję. 

 

Referendum w Danii - większość Duńczyków popiera przystąpienie do europejskiej współpracy obronnej 

 

1 czerwca 2022 roku w Danii zostało przeprowadzone ogólnokrajowe referendum, w którym obywatele mieli zdecydować czy chcą, aby państwo przystąpiło do europejskiej współpracy obronnej. Według przeprowadzonego badania wspólną z Unią Europejską politykę wojskową poparło ok. 69% Duńczyków, natomiast przeciwko było ok. 31% głosujących. W konsekwencji Dania stanie się członkiem Europejskiej Agencji Obrony oraz dołączy do mechanizmu stałej współpracy strukturalnej PSCO. 

 

04.06.2022 r. 

Ukraińskie siły zniszczyły prawie całą 35. ogólnowojskową armię Rosji. 

 

Z lokalnych doniesień wynika, że siły ukraińskie zniszczyły w Iziumie (obwód charkowski) prawie całą 35. ogólnowojskową armię rosyjską. Tymczasem podano informację, iż w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim 10 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku. 

 

06.06.2022 r. 

Wyniki głosowania w kwestii odwołania premiera Borisa Johsona. 

 

W wyniku poniedziałkowego głosowania w Wielkiej Brytanii posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej zdecydowali, iż Boris Johnson pozostanie liderem partii, a co za tym idzie będzie dalej pełnił funkcję premiera. Polityka poparło 211 osób, natomiast 148 głosowało przeciw. 

 

10.06.2022 r. 

Wspólna deklaracja liderów państw B9. 

 

Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki odbyło się w stolicy Rumunii. Miało na celu przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Gospodarzami byli prezydenci Polski i Rumunii. Państwa B9 podkreśliły potrzebę przyjęcia nowej koncepcji strategicznej NATO. Miałaby ona odzwierciedlać dokładnie i realistycznie nowe parametry dotyczące bezpieczeństwa. Poruszaną kwestią było również wzmocnienie sojuszu na wszystkich poziomach, a także określić Rosję jako zagrożenie. 

 

12.06.2022 r.

Prezydent Zełenski zapowiedział system bezcłowy z Wielką Brytanią i liberalizację handlu z Australią. 

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział powstanie systemu bezcłowego z Wielką Brytanią i liberalizację handlu z Australią. Ponadto 4 czerwca Unia Europejska oficjalnie zniosła wszystkie cła na ukraiński eksport. Zostaną podjęte działania mające na celu ułatwienie dostępu do ukraińskich towarów do wszystkich ważnych rynków na całym świecie. Również Kanada zniosła cła w handlu z Ukrainą, a Stany Zjednoczone już stosują system bezcłowy dla ukraińskiej stali. Ten sam reżim będzie działał w niedalekiej przyszłości z Wielką Brytanią. 

 

15.06.2022 r. 

Premier Włoch, kanclerz Niemiec oraz prezydent Francji w drodze do Kijowa.

 

Jak informuje włoska agencja informacyjna ADNKronos, w czwartek 16 czerwca 2022 r. prezydent Ukrainy ma spotkać się z premierem Włoch Mario Draghi, prezydentem Francji Emmanuel Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W trakcie wizyty mają zostać omówione zdolności ukraińskiej armii i kwestie związane z sytuacją w Donbasie oraz aspiracje Kijowa związane z dołączeniem do UE. 

 

17.06.2022 r.

Z Wenezueli wyruszył do Europy pierwszy tankowiec od dwóch lat.

 

Według danych Refinitive Eikon, z Wenezueli ma wypłynąć ok. 650 tys. baryłek ciężkiej ropy. Transport ma odbyć się wyczarterowanym statkiem przez włoską firmę naftową Eni. Wenezuela ma największe zasoby ropy naftowej, lecz jest objęta przez USA sankcjami na eksport tego surowca. W maju tego roku Stany Zjednoczone udzieliły zgodę dla Wenezueli na sprzedaż ropy do Europy. 

 

25.06.2022 r.

Szturm nielegalnych migrantów na hiszpańską enklawę 

 

Jak podają hiszpańskie media, nielegalni imigranci próbowali wtargnąć do Melilli - hiszpańskiej enklawy, która sąsiaduje z Maroko.  Podczas tego incydentu zginęło co najmniej 31 osób. Madrycka prasa zwraca uwagę, iż rząd Maroko informuje jedynie o 18 ofiarach śmiertelnych, którzy byli członkami grupy 1500 obywateli państw Afryki subsaharyjskiej. Marokańskie i hiszpańskie organizacje praw człowieka twierdzą, iż potwierdzonych było ok. 27-29 zgonów.

 

26.06.2022 r. 

W Kolumbii zawaliła się trybuna podczas walki byków.

 

Walki Byków miały miejsce w mieście El Espinal, które znajduje się 150 km od Bogoty. W wyniku tego wydarzenia śmierć poniosły cztery osoby, natomiast 70 osób zostało rannych. Nie ustalono jeszcze co było powodem zawalenia się konstrukcji. 

 

29.06.2022 r. 

Rosja grozi Finlandii i Szwecji w kwestii rozbudowy infrastruktury NATO. 

 

Prezydent Władimir Putin zagroził, iż Rosja odpowie w adekwatny jeżeli po przystąpieniu Finlandii i Szwecji do sojuszu Nato zbuduje tam swoją infrastrukturę. Jest to reakcja związana z poparciem kandydatury tych państw przez Turcję na szczycie w Madrycie. 

 

LIPIEC 

 

01.07.2022 r. 

Rosja użyła zakazanej broni podczas walki o Wyspę Węży. 

 

Podczas kolejnego ataku na Wyspę Węży Rosjanie wykorzystali bomby fosforowe. Warto zaznaczyć, iż wyspa ta znajduje się przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów. 

 

03.06.2022 r. 

Rosyjski statek z ukraińskim zbożem został zatrzymany przez tureckich celników.

 

Rosyjski statek, który przewoził skradzione ukraińskie zboże został zatrzymany przez tureckich celników w okolicach wejścia do portu Karasu. Decyzja o losie statku zostanie podjęta przez władze tureckie w poniedziałek. Ukraina z kolei liczy, że Turcja dokona konfiskaty zboża. 

 

05.07.2022 r. 

Białoruska studentka została skazana na 6,5 roku więzienia za udostępnienie niewygodnego tekstu. 

 

Danuta Piarednia to 20-letnia studentka z Białorusi, która została skazana na 6,5 roku więzienia. W mediach społecznościowych udostępniła tekst, w którym krytykowała Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę. W tekście tym miały znaleźć się również wezwania do wystąpień ulicznych, a także opinia o braku perspektyw białoruskiej armii w przypadku bezpośredniego przystąpienia do wojny. Jak informuje portal telewizji Biełsat, Studentka została uznana za winną działania na szkodę interesom narodowym Białorusi oraz obrazy Aleksandra Łukaszenki. 

 

06.07.2022 r. 

W Iranie została zatrzymana grupa ludzi pod zarzutem szpiegostwa.

 

Pod zarzutem szpiegostwa w Iranie została zatrzymana grupa obcokrajowców. Według niepotwierdzonych informacji znajduje się również polski naukowiec. Z informacji podanych przez irańską telewizję państwową wynika, iż głównym powodem ujęcia tych osób miało być zbieranie próbek gleby na obszarach o ograniczonym dostępie. W miejscu tym odbywały się ćwiczenia rakietowe Gwardii Rewolucyjnej.

 

11.07.2022 r. 

Czechy i Niemcy podpisali porozumienie w kwestii wzajemnej pomocy w przypadku zakłóceń w dostawach gazu. 

 

Główną zasadą zawartą we wspólnym oświadczeniu ministrów Niemiec i Czech będzie solidarność. Ma być ona przestrzegana w przypadku braków w dostawach gazu. Istotnym uzgodnieniem było, iż kroki dotyczące gwarantowania bezpieczeństwa energetycznego powinny zostać ustalone jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. 

 

18.07. 2022 r. 

Strzelanina w paryskim barze. 

 

Do strzelaniny doszło w poniedziałek wieczorem przed barem w jednej z dzielnic Paryża. W jej wyniku zginęła jedna osoba, natomiast cztery zostały lekko ranne. 

 

22.07.2022 r. 

Największa susza w Portugalii od 80 lat i rosnące ceny żywności. 

 

W związku z falą wysokich temperatur, które utrzymują się od 7 lipca nasila się susza. Portugalska Agencja ds. Środowiska (APA) wskazała, że podobna susza ostatni raz występowała w 1941 roku. Zjawisko to ma odzwierciedlenie we wzroście cen żywności. Od marca do lipca średni koszt zakupów spożywczych w Portugalii wzrósł o 12 proc.

 

30.07.2022 r. 

Zwolennicy Muktady as-Sadra wdarli się do parlamentu. 

 

Zwolennicy szyickiego duchownego Muktady as-Sadra zaatakowali w sobotę rządową strefę Bagdadu i włamali się do parlamentu. Podczas ataku zostało rannych co najmniej 125 osób. Atakujący tłum rzucał kamieniami. Policja, która interweniowała użyła gazu łzawiącego oraz granatów hukowych.

 

31.07.2022 r. 

Wzrost napięcia między Serbią a Kosowem. 

 

Powodem rosnącego napięcia między Serbią a Kosowem jest nowe prawo dotyczące wjazdu do Kosowa. Zarówno w mediach społecznościowych jak i w mediach lokalnych pojawiły się informacje dotyczące wymiany ognia na granicy, a także starć z policją.

 

SIERPIEŃ

 

02.08.2022 r. 

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynął do tureckiego portu. 

 

We wtorek wieczorem do Stambułu dotarł pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą. Wypłynął on z Odessy, a w środę rano przejdzie inspekcje aby móc wyruszyć do Libanu. Statek ten transportuje ok. 26 tys. ton kukurydzy. 

 

03.08.2022 r. 

ONZ inicjuje misję w celu przeprowadzenia śledztwa w sprawie ataku na obóz w Ołeniwce. 

 

Została zainicjowana misja ONZ, której celem jest przeprowadzenie śledztwa w sprawie ataku na obóz w Ołeniwce. Podczas wybuchu śmierć ponieśli ukraińscy żołnierze.  Sekretarz Generalny Antonio Guterres zauważył, iż są przygotowywane warunki misji, które muszą zostać uzgodnione zarówno z Rosją jak i Ukrainą. 

 

05.08.2022 r. 

Putin i Erdogan rozmawiali przez cztery godziny o pogłębieniu współpracy. 

 

Po czterogodzinnej rozmowie prezydenci Rosji i Turcji wyrazili gotowość pogłębienia wzajemnej współpracy, mimo zaistniałej sytuacji na arenie międzynarodowej i regionalnej. Do spotkania Putina i Erdogana doszło w Soczi nad Morzem Czarnym. Oboje zgodzili się również na wzmocnienie dwustronnej wymianie gospodarczej. 

 

10.08.2022 r. 

Wybuch browaru spowodował potężną eksplozję w Doniecku. 

 

W środę wieczorem doszło do potężnej eksplozji. Według informacji podawanych przez lokalne media, najprawdopodobniej doszło do wybuchu browaru. Prawdopodobnie doszło do wycieku amoniaku. Władze miasta apelują o zachowanie bezpieczeństwa. 

 

22.08.2022 r. 

Spór na linii Izrael - Liban 

 

Spór między Izraelem a Libanem rozgrywa się o prawa do wydobycia podwodnych złóż gazu. Według  "Economist" może dojść do wybuchu kolejnego konfliktu zbrojnego. Minister obrony Izraela zapewnia, iż wojska izraelskie są gotowe na taki scenariusz. 

 

26.08.2022 r.

Cyberatak w Czarnogórze. 

 

W nocy z czwartku na piątek został przeprowadzony cyberatak na instytucje rządowe Czarnogóry. Media powołując się na informacje z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Czarnogóry,  przypisują winę rosyjskim służbom. Celem ataku były serwery instytucji rządowych. Minister administracji publicznej - Marasz Dukaj oznajmił, że eksperci podjęli wszelkie środki zaradcze. Dodał również, iż ze względów bezpieczeństwa niektóre serwisy rządowe zostały tymczasowo wyłączone. 

 

30.08.2022 r. 

W wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow. 

 

W wieku 91 lat zmarł były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow. Władimir Putin skierował "wyrazy głębokiego współczucia" do rodziny zmarłego. Według informacji z rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy. 

 

WRZESIEŃ

 

05.09.2022 r. 

Atak w pobliżu rosyjskiej ambasady w Kabulu. 

 

Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia poniedziałkowego ataku w pobliżu rosyjskiej ambasady w Kabulu. W konsekwencji zginęło sześć osób, a 10 zostało rannych.

 

08.09.2022 r. 

Królowa Elżbieta II nie żyje. 

 

Informacja o śmierci Królowej Wielkiej Brytanii obiegła cały świat. Kondolencje przesłali przywódcy państw, w tym również Władimir Putin. Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. 

 

23.09.2022 r. 

Protesty w Iranie. 

 

Po śmierci 22-letniej Mahsy Amini wciąż dochodzi do protestów. Do tej pory zginęło co najmniej 50 osób. Antonio Guterres apelował do irańskich służb o powstrzymanie się od użycia nadmiernej i niepotrzebnej siły wobec demonstrujących ludzi. W zeszłym tygodniu do protestów doszło w 80 irańskich miastach. 

 

27.09.2022 r. 

Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, iż wycieki z Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to sabotaż. 

 

W poniedziałek na Morzu Bałtyckim został rozpoznany wyciek gazu z dwóch gazociągów. Incydent ten został wykryty przez duńskie siły powietrzne. Do wycieku doszło w jednym punkcie gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

 

30.09. 2022 r. 

Rosja przeniosła bombowce strategiczne do bazy w pobliżu Finlandii. 

 

Rosyjskie bombowce, które posiadają zdolność do przenoszenia pocisków manewrujących oraz strategicznej broni jądrowej zaobserwowano w bazie lotniczej w pobliżu Finlandii. Według ekspertów miejsce to jest poza zasięgiem ukraińskiej armii oraz ma potężną zdolność uderzeniową. 

 

PAŹDZIERNIK

 

01.10.2022 r. 

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny w stronę Morza Japońskiego. 

 

Sztab generalny południowokoreański sił zbrojnych poinformował, iż Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego. Korea Północna w tym tygodniu przeprowadziła już czwarty taki test, a 22 od początku roku. Nie można wykluczyć, iż Korea Północna w najbliższym czasie może przeprowadzić testy broni atomowej. 

 

03.10.2022 r. 

Ukraina prosi USA o rakiety ATACMS. 

 

Ukraińcy od dawna proszą się o systemy ATACMS. Mimo próśb nadal USA nie zatwierdziło dostaw nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Ukraińskie władze deklarują iż USA będzie miało wgląd na listę celów, a także posiadaliby prawo weta wobec celów deklarowanych przez armię Ukrainy. 

 

06.10.2022 r. 

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Malcie. 

 

W czwartek w stolicy Malty odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos. Gospodarzem 17. spotkania był prezydent Malty George Vella. Głównymi tematami spotkania były: rola UE w obliczu wyzwań i zagrożeń przed nią stojącymi, wojna na Ukrainie i jej skutki w sektorze energetycznym oraz destabilizujący wpływ wojny na europejskie gospodarki. W tym kontekście Vella ponownie potępił "nieusprawiedliwioną i niewybaczalną wojnę na Ukrainie wywołaną przez Rosję". Prezydenci mówili również o odwadze i determinacji kobiet w Iranie, walczących o podstawowe prawa i wolności.

 

10.10.2022 r. 

Największy atak rakietowy od początku inwazji Rosji na Ukrainę. 

 

W wyniku poniedziałkowego ataku zostały zniszczone głównie obiekty infrastruktury, w tym sieci energetyczne i ciepłownicze.  Jak wynika z informacji podanych przez policję uszkodzonych zostało co najmniej 70 obiektów infrastruktury, w tym 29 obiektów infrastruktury krytycznej. Wiadomo, że co najmniej 11 osób poniosło śmierć, natomiast 89 jest rannych. Celem rakiet okazały się domy mieszkalne, biurowce, szkoły. Trafiały one w sam środek ulic pełnych ludzi, place zabaw. 

 

12.10.2022 r. 

Rosja została potępiona przez 143 państwa ONZ. 

 

Rosyjska próba aneksji terytorium Ukrainy została potępiona przez 143 kraje. Miało to miejsce podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Przeciw było pięć państw, w tym Rosja, natomiast  od głosu wstrzymało się z kolei 35 krajów - m.in. Indie i Chiny.

 

19.10.2022 r. 

Uzbrojone roboty zostały rozmieszczone przez NATO na granicy rosyjsko-litewskiej.

 

W ramach programu manewrów NATO, po raz pierwszy zostały rozmieszczone cztery uzbrojone roboty na Litwie niedaleko granicy z Rosją. Maszyny zostały oddane do eksperymentalnego użytku jednostce operacyjnej w odpowiednim środowisku wojskowym.

 

23.10.2022 r. 

Atak terrorystyczny w Somalii

 

Do zdarzenia doszło w Kismaju na południu Somalii. Grupa terrorystyczna Al-Szabab, która jest powiązana z Al-Kaidą dokonała ataku na hotel. Atak był poprzedzony eksplozją samochodu. W konsekwencji zginęło 13 osób (w tym czterech napastników), 49 zostało rannych. W większości są to uczniowie pobliskiej szkoły. 

 

25.10.2022 

Nowy premier Wielkiej Brytanii zagwarantował niezachwiane wsparcie

 

Premier Wielkiej Brytanii  Rishi Sunak podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy zapewnił go o niezachwianym brytyjskim wsparciu. W wydanym komunikacie napisano, iż ,,wsparcie 

Wielkiej Brytanii dla Ukrainy pod jego przywództwem będzie tak samo mocne jak zawsze, a prezydent Zełenski może liczyć na to, że jego rząd będzie trwał solidarności". Obaj przywódcy są zgodni co do sankcji ekonomicznych w celu wywierania presji na rosyjski reżim. 

 

28.10.2022

Białoruś przekazała amunicję Rosji

 

Od początku wojny na Ukrainie, Białoruś przekazała Rosji prawie 2 tys. wagonów amunicji. Niezależny projekt Biełaruski Hajun, który monitoruje ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi podaje, iż wywieziono z tego kraju w sumie prawie 65 tys. ton amunicji. 

 

29.10.2022 

Wybuch paniki w Seulu

 

W nocy z soboty na niedzielę nawet ponad 100 tys. osób bawiło się z okazji Halloween w barowej dzielnicy Itaewon. Do tragedii doszło w wąskiej, stromej uliczce. Ludzie w popłochu tratowali się nawzajem, pod naporem tłumu wielu nie mogło oddychać. W sobotę poinformowano, że liczba zabitych wzrosła do 146, natomiast 150 osób jest rannych. Wśród ofiar i rannych są cudzoziemcy. 

 

31.10.2022

Odłamki rakiety spadły na terytorium Mołdawii

 

W poniedziałek Ministerstwo spraw wewnętrznych Mołdawii poinformowało, że odłamki rakietowe wylądowały w wiosce na północy kraju, w pobliżu granicy z Ukrainą. Wyraźnie zostało zaznaczone, że jest to efekt zestrzelenia pocisku przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Podczas tego zdarzenia nikt nie ucierpiał, jedynie zostały poniesione straty materialne. Konsekwencją tej sytuacji było uznanie przez MSZ jednego z przedstawicieli rosyjskiej ambasady za persona non grata.

 

LISTOPAD

 

01.11.2022

Amerykańska najpotężniejsza rakieta świata poleciała w kosmos

 

We wtorek superciężka rakieta nośna produkcji SpaceX wzniosła się na orbitę ziemską. Start rakiety Falcon Heavy, był częścią tajnej misji sił zbrojnych USA. W misji, nazwanej USSF-44, trójczłonowa rakieta, która jest najpotężniejszą rakietą nośną na świecie, wyniosła na orbitę okołoziemską kilka satelitów, które wykorzystują szybki rozwój technologii kosmicznej.

 

03.11.2022

Ze Strefy Gazy wystrzelono rakiety

 

W Izraelu przy granicy ze Strefą Gazy słychać syreny alarmujące o ataku rakietowym. W sieci pojawiają się już pierwsze zdjęcia i nagrania. Według "The Times of Israel" jedna z rakiet prawdopodobnie została przechwycona przez system obrony powietrznej.

 

04.11.2022

Grupa Wagnera otworzyła pierwszą siedzibę w Petersburgu

 

Rosyjska prywatna firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, otworzyła w Petersburgu swoją pierwszą oficjalna siedzibę. Kwatera mieści się w wielopiętrowym, przeszklonym budynku, zwieńczonym dużym białym napisem "Wagner".

 

06.11.2022 

Odwiedziny zastępczyni szefa pentagonu w Polsce i Turcji

 

Celeste Wallander to asystent sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego USA. W sobotę odbyła podróż do Polski i Turcji. W planie przewidziane jest spotkanie z przedstawicielami wysokiego szczebla MON, w celu omówienia kwestii związanych z pomocą dla Ukrainy oraz polskie zakupy zbrojeniowe. Wallander spotkać ma się również ze stacjonującymi w Polsce żołnierzami. 

 

07.11.2022 

Przestrzeń powietrzna Tajwanu została naruszona przez Pekin

 

Chiny wysłały 63 samoloty bojowe, z czego 31 naruszyło tajwańską strefę obrony powietrznej. Zostały tam wysłane przez Pekin również cztery okręty wojenne. W odpowiedzi na te działania Tajpej kieruje własne siły, by mogły monitorować sytuację. Zostały również włączone systemy obrony przeciwrakietowej.

 

09.11.2022 

Aktywistki klimatyczne usiłowały zniszczyć obraz Warhola

 

W ramach protestu dwie aktywistki pomazały i przykleiły się do jednego z najbardziej znanych dzieł Andy’ego Warhola pt. ,,Puszki z zupą firmy Campbell”. Obraz ten znajduje się w muzeum w Australii. Za akcję są odpowiedzialne działaczki grupy Stop Fossil Fuel Subsidies i jest to kolejna akcja działaczy klimatycznych w ostatnich tygodniach. 

 

10.11.2022

Niemcy złożą pozew do sądu w sprawie rozbudowy kopalni w Turowie

 

Rada miasta Żytawy zdecydowała o złożeniu pozwu do sądu administracyjnego w Warszawie. Według informacji, władze miasta domagają się powtórzenia oceny oddziaływania kopalni na środowisko. Miasto ma nadzieję, iż będzie to istotny warunek do uzyskania pozwolenia na rozbudowę kopalni.

 

12.11.2022

Chersoń został wyzwolony

 

Z radości mieszkańcy Chersonia świętowali całą noc. Mimo tego, iż w mieście nie ma prądu to po zmierzchu na ulicach było pełno ludzi. Każdy mieszkanie cieszył się z wyzwolenia przez ukraińskie wojska.

 

13.11.2022

Eksplozja w Stambule

 

Do wybuchu doszło na ruchliwej ulicy w centrum stolicy Turcji. Według informacji śmierć poniosło co najmniej 6 osób, a liczba rannych wzrosła do 81 osób, w tym dwie są w ciężkim stanie. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay poinformował w niedzielę wieczorem, że wybuch był atakiem terrorystycznym dokonanym przez kobietę zamachowca-samobójczynię.

 

14.11.2022 

Spotkanie Biden-Xi

 

W przeddzień szczytu przywódców państw grupy G20 na Bali, odbyło się spotkanie prezydenta USA i przywódcy Chin. Przywódcy podkreślili swój sprzeciw wobec gróźb użycia broni jądrowej na Ukrainie. Joe Biden podczas rozmowy z Xi Jinpingiem na temat agresywnych działań Chin wobec Tajwanu oraz nieuczciwych praktyk handlowych.

 

15.11.2022

Eksplozja w Przewodowie

 

W miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęły dwie osoby. Na miejscu znajdują się przedstawiciele władz lokalnych i wojska. Przyczyną eksplozji najprawdopodobniej była rakieta ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. 

 

17.11.2022

Władze Berlina, Bremy i Hamburga poinformowały, że połączenia alarmowe mogę nie działać w całych Niemczech. Ten sam problem może również dotyczyć połączeń ze strażą pożarną lub policją. W związku z awarią policja w Hamburgu zdecydowała się na zwiększenie obecności funkcjonariuszy na ulicach w celu poprawy bezpieczeństwa obywateli.

 

21.11.2022

Zgromadzenie Parlamentarne NATO wezwało państwa członkowskie Sojuszu do ogłoszenia państwa rosyjskiego pod obecnym reżimem jako państwo terrorystyczne. Rezolucja została przyjęta jednomyślnie przez wszystkich przedstawicieli obradujących podczas szczytu w Madrycie.

 

26.11.2022

Kim Dzong Un oznajmił, że celem budowy północnokoreańskiego arsenału nuklearnego jest "ochrona godności i suwerenności państwa i narodu" a celem ostatecznym jest "posiadanie najpotężniejszego potencjału strategicznego na świecie, absolutnej siły nie mającej precedensu w tym stuleciu". Dodał, że spodziewa się umacniania i rozwoju potencjału nuklearnego kraju wyjątkowo szybko.

 

GRUDZIEŃ 

 

03.12.2022

Pod Bachmutem w obwodzie donieckim ukraińska straż graniczna zestrzeliła rosyjski bombowiec Su-34. Siły Zbrojne Ukrainy podały, że Rosjanie aktywnie wykorzystują lotnictwo do wspierania grup naziemnych. Okupanci przeprowadzili dwa ataki rakietowe i 10 nalotów oraz trzy naloty MLRS. W dalszym ciągu istnieje zagrożenie uderzeniami rakietowymi na obiekty systemu energetycznego i infrastruktury krytycznej na całym terytorium Ukrainy. 

 

05.12.2022

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podjął rozmowy z szefem Pentagonu Lloydem Austinem o dalszych krokach mających na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, a alarm przeciwlotniczy trwał kilka godzin. Potwierdzono trafienia m.in. w obiekty w obwodzie kijowskim, odeskim i w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim.

 

06.12.2022

W Wielkiej Brytanii dziewięcioro dzieci zmarło z powodu infekcji paciorkowca grupy A. Objawia się ona przez ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc.

 

09.12.2022

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie pakiet pomocy militarnej wart 275 mln dolarów. Prezydent Joe Biden wydał zgodę i prawdopodobnie USA przekażą Ukrainie m.in systemy obrony powietrznej oraz amunicję. Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee.

 

11.12.2022

Przeprowadzone zostały tureckie testy rakiet balistycznych. Prezydent Recep Tayyip Erdogan, który twierdzi, że wyprodukowane przez Turcję rakiety "Tajfun" mogą uderzyć w Ateny. Armia turecka w październiku przetestowała nad Morzem Czarnym produkowany w kraju pocisk balistyczny krótkiego zasięgu typu Tajfun. Pocisk może uderzyć w cel znajdujący się w odległości 561 kilometrów w ciągu niecałych ośmiu minut. Dodatkowo Turcja i Grecja są w sporze w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie - zdaniem Turcji - granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

 

12.12.2022

Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszą pełną próbę pocisku hipersonicznego AGM-138A ARRW. Był to pierwszy całkowity test tej broni. Badania nad bronią hipersoniczną stały się jednym z priorytetów USA po tym, jak podobne pociski zaprezentowały Rosja i Chiny. Według Pentagonu, ARRW został zaprojektowany w celu zagrożenia nieruchomym, wymagającym szybkiej reakcji celom o wysokiej wartości w warunkach wojennych.

 

14.12.2022

Sejm głosował w sprawie uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Tym razem uchwałę przyjęto z poprawką dotyczącą katastrofy smoleńskiej. Była to Uchwała uznająca Federację Rosyjską za państwo sponsorujące terroryzm. Sama poprawka zawiera stanowisko w sprawie katastrofy smoleńskiej, głoszącą, że Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, gdzie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu. 

 

15.12.2022 

15 grudnia w Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów państw członkowskich UE, na którym zdecydowano o przyjęciu 9. pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę. Dotyczą one zarówno aspektu gospodarczego, jak i indywidualnego. Objęto nimi 200 osób z elity rosyjskiej, a także rozszerzono listę produktów, których eksport do Rosji jest zakazany. Oprócz tego zakazano również inwestycji w rosyjskim sektorze wydobywczym.Jordania zamknęła niebo dla rosyjskich samolotówW wyniku sankcji nałożonych na Rosję, Jordania wraz z kilkoma innymi państwami, graniczącymi z Egiptem zamknęły drogę powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych iFlay. W konsekwencji na lotnisku Moskwa-Wnukowo utknęło ok 1000 Rosjan, którzy wybierali się w podróż do Egiptu. Jordańska władza wymaga odpowiedniego ubezpieczenia, które jest wydawane w Londynie. Problem polega na tym, iż rosyjskie linie nie mogą go otrzymać ze względu na obowiązujące sankcje.Bośnia i Hercegowina jest nowym kandydatem na członka do Unii Europejskiej Rada Unii Europejskiej wydała rekomendację dotyczącą kandydatury Bośni i Hercegowiny do struktur UE. W konsekwencji kraj ten jest zobowiązany do podjęcia działań rzecz wzmocnienia praworządności, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także zarządzania migracją i realizacji praw podstawowych.Oficjalny komunikat MSWiA dotyczący eksplozji w budynku Komendy Głównej PolicjiDo wybuchu doszło w środę 14 grudnia b.r. w budynku KGP w Warszawie. Z komunikatu MSWiA wynika, iż doszło do eksplozji jednego z prezentów. Komendant KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk otrzymał unikalny prezent jakim był ukraiński granatnik. Według oficjalnych informacji komendant otrzymał podarunek od jednego z przedstawicieli ukraińskich służb, podczas wizyty roboczej na ukrainie w dniach 11-12 grudnia. Jak wynika z komunikatu MSWiA, strona polska zwróciła się do Ukrainy o stosowne wyjaśnienia w tej kwestii. Sprawę również bada prokuratura oraz odpowiednie służby.

 

16.12.2022 

Zatrzymanie neonazistów w Niemczech

 

Zatrzymano 25 członków ugrupowania ,,unia patriotyczna”, którzy określali się jako ,,Obywatele Rzeszy”. Jak wynika z oficjalnych doniesień jest to początek aresztowań wśród neonazistów. ,,Obywatele Rzeszy” to przede wszystkim ludzie, którym nie odpowiada istniejący ustrój w Niemczech. Twierdzą oni, iż kraj ten to sztuczny twór utworzony przez aliantów po II wojnie światowej. Ze wstępnych szacunków wynika, iż z tym ruchem identyfikuje się aż 23 tys. osób. Tydzień temu niemieckie służby przeprowadziły naloty na mieszkania ludzi, którzy przygotowywali pucz. W planach był atak na bundestag, uwięzienie parlamentarzystów oraz powołanie rządu komisarycznego. Miedwiediew oskarża NATO o wypowiedzenie wojny hybrydowejDmitrij Miedwiediew we wpisie na profilu w serwisie telegram poruszył kwestię ,,legitymacji celów wojskowych w historii ludzkości”, która jak zaznaczył była ,,różnie interpretowana z nazistowskim reżimem na Ukrainie’’. Były prezydent dodał również, iż w USA są ,,rusofobiczni senatorowie”, którzy ,,lubią się gimnastykować” na temat rosyjskich celów na Ukrainie”. We wpisie mocno również wybrzmiało oskarżenie pod adresem NATO o wypowiedzenie wojny. Skwitował on to słowami ,,Przywódcy NATO śpiewają jednym głosem, że cały blok nie jest w stanie wojny z Rosją, jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tak nie jest…”. 

 

17.12.2022 

Alarm lotniczy w Ukrainie

 

Na terytorium całego kraju ogłoszono alarm lotniczy w związku z wylotem myśliwców z białoruskiego lotniska. Według rosyjskich doniesień mogą one przenosić rakiety kindżał, których zasięg może sięgać nawet do 2 tys. km. Z informacji podanych przez białoruską grupę monitoringową wynika, iż z tamtejszych lotnisk wystartowały dwa samoloty typu MiG 31K, a także samolot zwiadowczy A-50 oraz jeszcze dwa myśliwce. Jak poinformował wcześniej ukraiński generał, wylot każdego myśliwca MiG 31 oznacza konieczność ogłoszenia alarmu w całym kraju. Skandale w EuroparlamenciePolitico opublikowało artykuł, w którym zostały opisane kontrowersyjne praktyki europosłów, które były skazane na skandal. Oskarżenia o korupcję, pranie brudnych pieniędzy doprowadziły do tego, że wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego trafiła do więzienia. Jak donosi politico również Radosław Sikorski zarabia 40 tys. euro miesięcznie za ,,nieokreślone konsultacje’’. Znana irańska aktorka została aresztowanaTaraneh Alidoosti to irańska aktorka, która grała min. w oscarowym filmie ,,Klient”. Z informacji podanych przez państwowe media irańskie wynika, iż została aresztowana za post zamieszczony na Instagramie. Aktorka wyraziła w nim solidarność z mężczyzną straconym za udział w ogólnokrajowych protestach. W zamieszczonym poście napisała: "Nazywał się Mohsen Szekari. Każda organizacja międzynarodowa, która przygląda się temu rozlewowi krwi i nie podejmuje działań, jest hańbą dla ludzkości.". Mężczyzna zginął 9 grudnia. Była to pierwsza egzekucja uczestnika protestów w Iranie po śmierci Mahsy Amini.

 

18.12.2022 

Afera korupcyjna i ostrzeżenia Kataru

W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o zatrzymaniu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego oraz doniesieniach o powiązaniach korupcyjnych PE i Kataru. W konsekwencji Misja Dyplomatyczna Kataru postanowiła wydać oświadczenie, w którym ostrzega, iż podjęte kroki przez Parlament Europejski wobec Kataru mogą mieć negatywne konsekwencje. W oświadczeniu napisano: "Decyzja o nałożeniu tak dyskryminującego środka na Katar, ograniczającego dialog i współpracę przed zakończeniem postępowania sądowego, będzie miała negatywny wpływ na regionalną i globalną współpracę w zakresie bezpieczeństwa, a także na toczące się dyskusje na temat globalnego niedoboru energii i bezpieczeństwa". Małpia ospa w PolsceMałpia ospa to choroba wirusowa, która zazwyczaj występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Jednakże w tym roku wykryto przypadki zachorowań również w wielu krajach europejskich. Objawami tej choroby jest między innym gorączka, bóle głowy i wysypka skórna, która zaczyna się na twarzy a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała. Jak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego w Polsce do tej pory potwierdzono 213 przypadków małpiej ospy. Dane te pochodzą z zestawienia o zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne z okresu od 1 stycznia do 30 listopada.

 

19.12.2022

Rosja planuje atak na Mołdawię 

Według informacji podanych przez szefa mołdawskiego wywiadu wynika, iż Rosja planuje przeprowadzić atak na Mołdawię na początku 2023 roku. Jednakże rosyjska agresja jest uzależniona od sytuacji na Ukrainie. Alexandru Musteata - szef mołdawskiego wywiadu twierdzi, iż Rosjanie mogą wykorzystać uzbrojenie z magazynu broni we wsi Cobsana w separatystycznym regionie Naddniestrza. Odbyła się rozmowa między Putinem a ŁukaszenkąDo spotkania prezydenta Rosji Władimira Putin i Aleksandra Łukaszenki doszło w Mińsku. Rozmowy przywódców dotyczyły głównie gospodarki i bezpieczeństwa. Odbyły się również konsultacje na szczeblu ministrów obrony obu państw. Łukaszenko poinformował, że białoruska armia otrzymała od Rosji systemy rakietowe S-400 Iskander.  

 

20.12.2022

Rosja i Chiny rozpoczną wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wydało oświadczenie, w którym poinformowało o rozpoczęciu w środę (21.12.2022) rosyjsko-chińskich ćwiczeń. Ich głównym celem ma być zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Manewry te noszą nazwę ,,Współpraca morska 2022”. Rosja wydzieliła do ćwiczeń między innymi: flagowy okręt rosyjskiej Floty Pacyficznej - krążownik rakietowy Wariag, a także fregata i dwie korwety. Z kolei Chiny wyślą dwa niszczyciele, dwa okręty patrolowe, wielozadaniowy statek zaopatrzeniowy oraz jeden okręt podwodny i samoloty. Według informacji wynika, iż ćwiczenia będą polegać na wspólnym ostrzeliwaniu z wyrzutni rakietowych i artyleryjskich celów powietrznych, celów morskich oraz ćwiczenie wspólnych działań przeciw okrętom podwodnym z praktycznym użyciem broni. Manewry te noszą nazwę ,,Współpraca morska 2022”. Analitycy twierdzą, iż taka współpraca może być poważnym zagrożeniem dla Japonii. Rosja przemieszcza swoje wojska na terytorium BiałorusiWedług informacji przekazanych przez niezależne białoruskie media, Rosja rozpoczęła przemieszczanie wojsk i sprzętu na południu Białorusi. Jest to szczególnie widoczne po spotkaniu Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką. Według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, działania te mają na celu przekonanie zarówno Ukrainy jak i państw zachodnich o możliwości rosyjskiego ataku z terytorium Białorusi. Wybuch gazociągu w RosjiNa terytorium Republiki Czuwaszji położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej doszło do eksplozji gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod. Według oficjalnych informacji wynika, iż podczas wybuchu zginęły trzy osoby. Mimo eksplozji Gazprom zapewnił o ciągłości dostaw gazu za pomocą sąsiednich gazociągów.

 

21.12.2022

Najemnicy z grupy Wagnera mają przeprowadzić zbrojną prowokację na terytorium BiałorusiJak wynika z informacji podanej przez ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, grupa Wagnera dotarła na terytorium Białorusi znajdujące się przy granicy z Ukrainą, aby przeprowadzić zbrojną prowokację, czyli rzekomy atak z ukraińskiej strony. W rejonie krupiejki pojawiły się dwa oddziały po 80-90 osób. W ich dyspozycji są lekkie wozy opancerzone oraz ciężarówki. Wagnerowcy posiadają również wsparcie wojsk inżynieryjnych. Najemnicy zostali rozlokowani na obszarze prywatnej firmy ochroniarskiej Gard Servis. Prawdopodobieństwo prowokacji dowodzi fakt, iż do siedziby wspomnianej firmy zostały przewiezione ukraińskie mundury. Spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z Dimitrijem Miedwiediewem w PekinieW środę 21 grudnia 2022 r. doszło do spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z przewodniczącym rządzącej partii w Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Głównym tematem rozmów był kryzys ukraiński. Xi Jinping prosił o przekazanie serdecznych życzeń dla Władimira Putina,  podkreślił istotę strategicznej koordynacji między Chinami a Rosją oraz wyraził skłonność do wzmocnienia relacji chińsko-rosyjskiej. Prezydent Chin przedstawił również chęć do ,,wspólnej promocji globalnego zarządzania w bardziej sprawiedliwym i rozsądnym kierunku”. 21.12.2022 odbyła się konferencja Biden-Zełenski  Na konferencji w Białym Domu obaj prezydenci odpowiedzieli na nurtujące pytania. Joe Biden zapewnił, iż USA zadba, aby Ukraina dalej walecznie stawiała czoła rosyjskiej agresji. Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, iż Ukraina jest wspierana również przez wszystkich amerykańskich partnerów. Zobowiązał się również do przekazania na pomoc humanitarną 374 mln dolarów. Potwierdził również przekazanie systemu ochrony przeciwlotniczej Patriot. 

 

22.12.2022 

Spotkanie Wołodymira Zeełenskiego z Andrzejem Dudą w PolscePrezydent Ukrainy w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych spotkał się z Prezydentem Polski. Jak poinformował Zełeński, tematem rozmów było omówienie planów strategicznych na przyszłość, stosunki dwustronne oraz współpraca na poziomie międzynarodowym w 2023 roku. Na spotkaniu prezydenci również podsumowali zmierzający do końca rok, który przyniósł wiele wyzwań spowodowanych pełnoskalową wojną. 

 

23.12.2022 

Stan wyjątkowy w Chile 

Władze Chile wprowadziły stan wyjątkowy, który jest spowodowany wystąpieniem pożarów lasów w pobliżu miasta Vina del Mar. Z pożarem walczyło ok 1000 strażaków i ochotników. Przedstawiciele rządu oznajmili, iż pożary stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, gdyż ogień rozprzestrzenia się w różnych kierunkach. Jak wynika z oficjalnych informacji w pożarach zginęły dwie osoby. 

 

Strzelanina w stolicy Francji

23 grudnia 2022 roku doszło do strzelaniny w okolicach 10. dzielnicy Paryża. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, do zdarzenia doszło w pobliżu Centrum Kultury Kurdyjskiej. Sprawcą był 69-letni mężczyzna, który otworzył ogień z broni palnej. Z oficjalnych źródeł wiadomo, że trzy osoby zmarły, a trzy są w poważnym stanie. 

 

24.12.2022 

W Chersoniu została użyta broń fosforowa przez Rosjan

 

W sobotni, wigilijny poranek rosyjskie siły zaatakowały centrum Chersonia pociskami z wyrzutni Grad. Rakiety zostały skierowane w największe skupiska ludzi. W wyniku ataku zginęło 10 osób, natomiast 58 zostało rannych. Na instagramie pojawiło się nagranie, w którym zawarto informacje o użyciu broni fosforowej, jednakże nie zostały one zweryfikowane. Wybuch cysterny z gazem w RPAW Republice Południowej Afryki doszło do wybuchu cysterny z gazem w mieście Boksburg, nieopodal szpitala. W wyniku eksplozji zginęło 10 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Jak wynika z medialnych doniesień, prawdopodobnie cysterna z gazem utknęła pod niskim mostem, a w konsekwencji tarcia dachem o konstrukcję mostu doszło do eksplozji. Pobliski szpital został ewakuowany z powodu uszkodzenia dachu budynku. 

 

25.12.2022 

Chińska armia przeprowadziła ćwiczenia uderzeniowe w powietrzu i na morzu wokół Tajwanu. Jak wynika z chińskiego uzasadnienia, powodem ćwiczeń są prowokacje prowadzone przez amerykańskie i tajwańskie władze. Chiny poinformowały również, iż podjęte działania są odpowiedzią na eskalacje i prowokacje ze strony USA i Tajwanu. Dodatkowo przedstawiciele Chin zaznaczyły, iż w razie potrzeby zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki do zapewnienia chińskiej integralności i niepodległości. 

 

26.12.2022

Zamach Al-Kaidy w Burkina Faso

 Jak wynika z doniesień, w pobliżu wioski Bougui autobus najechał na minę. W konsekwencji zginęło 10 osób, a kilka zostało rannych. Eksplozja miny została powiązana z przemocą stosowaną przez Al-kaidę, która od 6 lat nęka ten kraj. 

 

27.12.2022 

Powódź w Jordanii

Jak donoszą źródła z powodu powodzi ewakuowano prawie 2 tys. osób z ruin pustynnego miasta Petra w Jordanii. Ewakuacja miała charakter prewencyjny, aby uniknąć wydarzeń z 2018 roku, gdzie zginęło 13 osób. Jordański departament meteorologiczny przekazał, iż południowa Jordania doświadczyła największych opadów, a w konsekwencji wydano ostrzeżenie pogodowe. Z podanych informacji wynika również, że na drodze do Morza Martwego dochodziło do osunięć ziemi i skał. 

 

28.12.2022

Litewski pracownik ambasady w Moskwie został wydalony przez Rosję

Według oficjalnych źródeł, Rosja wydala z Moskwy Litewskiego pracownika ambasady. Jak wynika z informacji jest to prawdopodobnie odwet za wcześniejszą podobną decyzję ze strony Litwy. Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej Litwa podejmowała takie kroki kilkukrotnie, co spowodowało rosyjski odwet. 

 

29.12.2022 

Na terytorium Białorusi spadła rakieta

Do incydentu doszło w okolicach wsi Harbacha. Według miejscowych władz na terytorium graniczące z Ukrainą, spadł pocisk ukraińskiego systemu s-300. Nie wiadomo jednakże, czy pocisk został zestrzelony przez obronę przeciwrakietową czy po prostu spadł na terytorium Białorusi. Prezydent Aleksander Łukaszenka został niezwłocznie poinformowany o zaistniałym zdarzeniu i postanowił wysłać na miejsce śledczych. 

 

30.12.2022

Zmarła kolejna osoba z bliskiego kręgu Władimira Putina

Zmarł pułkownik Władimir Nesterow - były szef Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa. Zajmował się nadzorem budowy rakiet nośnych Angara, które mają zastąpić system Dniepr i Rokot. Jak wynika z doniesień, jest to kolejna niewyjaśniona śmierć osoby z kręgu prezydenta Rosji. Podobny przypadek miał miejsce 24 grudnia, gdzie nagle zmarł Aleksander Buzakow. Był on dyrektorem generalnym Stoczni Admiralicji w Petersburgu. Jednak w obu przypadkach nie podano co było przyczyną śmierci.

 

31.12.2022 

Chorwacja wstąpi do strefy Schengen

Wraz z początkiem 2023 r. Chorwacja wstąpi do strefy schengen i przyjmie euro. Taka zmiana może nieść za sobą wiele korzyści, lecz obywatele są sceptycznie nastawieni do nowej waluty. Rząd chorwacki poinformował, że w związku z nadchodzącymi wydarzeniami, w niedzielę przyjedzie do Zagrzebia Ursula von der Leyen. Eksperci twierdzą, iż zmiany te pomogą chronić chorwacką gospodarkę, jedną z najsłabszych w UE, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę.

 

Do zobaczenia w 2023 roku !

 

 

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

KNBN © 2023