KALENDARIUM STYCZEŃ 2024

 

01.01.2024- Siły Obronne Izraela ogłosiły, że zabito kolejnego wysokiego dowódcę Hamasu,  Adila Mismaha, w nalocie na miasto Dajr al-Balah. Informacje o jego śmierci przekazano za  pośrednictwem mediów społecznościowych Sił Obronnych Izraela. Nalot izraelskiego  lotnictwa, wspieranego przez oddziały lądowe, miał miejsce w nocy. Adil Mismah dowodził  jednostką Nukhba, uznawaną za siły specjalne Hamasu.

 

02.01.2024- W związku z zmasowanym atakiem Rosji na Ukrainę, polskie Dowództwo  Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podjęło środki mające na celu zapewnienie  bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. Aktywowano dwie pary myśliwców F-16  oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny. Podjęto decyzję o podniesieniu alarmu i  wystartowaniu czterech maszyn – dwóch amerykańskich myśliwców z bazy w Łasku o  godzinie 5:45 oraz pary polskich myśliwców z bazy w Krzesinach pół godziny później.

Rzecznik prasowy Dowództwa, ppłk Jacek Goryszewski, podkreślił, że taka procedura jest  standardowa w przypadku tego typu sytuacji. Decyzja o otwartym informowaniu  społeczeństwa o podjętych działaniach została podjęta, a jednocześnie ostrzeżono o  możliwości wystąpienia podwyższonego poziomu hałasu związanego z działalnością  polskiego i sojuszniczego lotnictwa, zwłaszcza w wschodnim obszarze kraju. Po godzinie 10  Dowództwo poinformowało o zmniejszeniu poziomu zagrożenia, a myśliwce powróciły do  swoich baz. Wojsko Polskie nadal monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i utrzymuje stałą  gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

 

03.01.2024- Szef rządu- Donald Tusk- zadeklarował, że dąży do wyznaczenia daty wyborów  samorządowych, która przyniesie najwyższą możliwą frekwencję wyborczą. Wskazał, że  najbardziej prawdopodobnym terminem jest 7 kwietnia2024 roku, co oznaczałoby, że druga  tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyłaby się dwa tygodnie  później, tj. 21 kwietnia.

 

04.01.2024- W nocy z 3 na 4 stycznia doszło do pożaru rosyjskiego bombowca Su-34 na  lotnisku w Czelabińsku na Uralu, informację tę podał ukraiński wywiad wojskowy,  udostępniając nagranie z incydentu. Jak donosi armia Ukrainy, zniszczony rosyjski bombowiec prawdopodobnie był częścią rosyjskiej 21. dywizji lotniczej.

 

05.01.2024- Prokuratura Krajowa podjęła działania w odpowiedzi na pierwsze ruchy Adama  Bodnara-Prokuratora Generalnego, który odwołał z delegacji 144 prokuratorów. W oficjalnym  oświadczeniu zaznaczono, że równoczesne odwołanie tych prokuratorów spowoduje  niekorzystne i trudne do odwrócenia skutki prawne dla toczących się postępowań. Wyrażono  obawy, że niedobory kadrowe mogą skutkować paraliżem działalności niektórych wydziałów  prokuratury.

 

06.01.2024- Na tle trwającego od trzech miesięcy konfliktu między Izraelem a Hamasem na  Bliskim Wschodzie, sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a istnieje ryzyko  rozprzestrzenienia się konfliktu na inne państwa. W celu przeciwdziałania temu zagrożeniu  sekretarz stanu USA, Antony Blinken, zdecydował się na pilną wizytę w regionie. Jego trasa

obejmuje Stambuł, Kretę, Jordanię, Izrael i Egipt. W Stambule, jako pierwszym punkcie  wizyty, sekretarz stanu USA spotkał się z prezydentem Erdoganem i ministrem spraw  zagranicznych Hakanem Fidanem. Głównym tematem rozmów było omówienie roli Turcji w  kontekście panującej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ankara, będąc członkiem NATO, jest  sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale jednocześnie wyraża krytyczne stanowisko wobec  działań Izraela od początku konfliktu. Waszyngton dąży do tego, aby Turcja skorzystała ze  swojej wyjątkowej pozycji w regionie, by wpłynąć na Iran oraz jego sojuszników, w  szczególności libański Hezbollah i jemeńskich Huti. W kontekście ostatnich wydarzeń, takich  jak atak rakietowy Hezbollah na Izrael po zabójstwie dowódcy Hamasu w Bejrucie, USA liczą  na aktywną rolę Turcji w moderowaniu sytuacji i wywieraniu wpływu na zaangażowane  strony.

 

07.01.2024- Siły izraelskie zakończyły proces tzw. demontażu wojskowych struktur Hamasu  w północnej części Strefy Gazy - ogłosił w sobotę rzecznik armii izraelskiej, Daniel Hagari.  Podkreślił, że na tym obszarze zlikwidowano osiem tysięcy palestyńskich terrorystów. W  czasie konferencji prasowej Hagari poinformował również, że izraelskie siły zbrojne przejęły  dziesiątki tysięcy sztuk broni i miliony dokumentów na północy Strefy Gazy.

 

08.01.2024- Rosja po raz kolejny zaatakowała rakietami terytorium Ukrainy. Rakiety spadły na takie miasta jak: Dniepr, Charków, Zaporoże, Chmielnicki oraz Krzywy Róg. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało o śmierci czterech osób i 38 rannych. Podczas ataku Rosjanie omyłkowo zrzucili bombę na samozwańczą Ługańską Republikę Ludową.

 

09.01.2024- Ukraiński wywiad wojskowy zdobył 100 GB tajnych danych o rosyjskiej firmie, która zajmuje się produkcją sprzętu wojskowego wykorzystywanego w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Przejęte dane są już wykorzystywane przez siły obronne kraju. Wstępnie wartość przejętych dokumentów i zawartych w nich informacji oszacowano na ok. 1,5 miliarda dolarów.

 

10.01.2024- Amerykańskie przedsiębiorstwo kosmiczne Rocket Lab, które jest operatorem systemu nośnego Electron, zawarło kontrakt z agencją podległą Siłom Kosmicznym USA (US Space Force). W ramach umowy firma ma dostarczyć 18 satelitów wojskowych. Projekt ma na celu poprawę komunikacji i transmisji danych na polu walki.

 

11.01.2024- W tym roku ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej zostanie poddanych ok. 230 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa ma rozpocząć się w lutym i potrwać do końca kwietnia.

 

12.01.2024- Wojska koalicyjne USA i Wielkiej Brytanii przy udziale Holandii, Bahrajnu, Kanady i Australii przeprowadziły pierwsze odwetowe ataki na pozycje wykorzystywane przez bojowników z Huti do ataków na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym. W wyniku nalotów ucierpiało kilka jemeńskich miast, w tym stolica Sana, a także Al-Hudajda i Zamar. W stolicy atak wymierzony był w cywilny port lotniczy i wojskową bazę w mieście Ad-Dajlami.

 

14.01.2024- Korea Północna wystrzeliła rakietę w kierunku Morza Japońskiego. Jak później się okazało był to pocisk balistyczny średniego zasięgu. Według japońskiego ministerstwa obrony rakieta przeleciała 500 km na wysokości 50 km i spadła do morza.

 

15.01.2024- W poniedziałek rzecznik jemeńskich rebeliantów Huti ogłosił plany rozszerzenia  ataków na amerykańskie i brytyjskie statki. Wcześniej grupa, wspierana przez Iran, twierdziła,  że prowadzi ostrzał jednostek izraelskich na Morzu Czerwonym. Dane z poniedziałkowego  monitoringu ruchu morskiego wykazały, że co najmniej 15 tankowców zmieniło kurs w  odpowiedzi na eskalację konfliktu. Grupa Huti od listopada wielokrotnie atakowała statki na  wodach wokół Jemenu, twierdząc, że w ten sposób wspiera działania terrorystycznego Hamasu  i jego walkę z Izraelem w Strefie Gazy. Jednak często okazywało się, że ostrzeliwane jednostki  nie miały żadnych powiązań z Izraelem.

16.01.2024- Prezydent Andrzej Duda potwierdził stabilne wsparcie Polski dla Ukrainy po rozmowie z prezydentem Wolodymyrem Zełenskim w Davos. W trakcie spotkania omówiono również planowaną wizytę premiera Donalda Tuska w Kijowie. Duda podkreślił, że wielokrotnie rozmawiał z premierem Tuskiem na temat polskiej polityki międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zapewnił prezydenta Zełenskiego, że ta polityka będzie trwała, a Ukraina może spodziewać się stabilnego wsparcia. Prezydent wyraził wiarę, że planowana współpraca z premierem Tuskiem będzie korzystna dla obu krajów.

 

17.01.2024- Sejm przyjął ustawę okołobudżetową na rok 2024, która przewiduje, między innymi, wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 30% oraz dodatkowe trzy miliardy złotych na onkologię i psychologię dziecięcą. Nowa ustawa zakłada również zamrożenie tzw. kominówek. W głosowaniu nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2024 rok, 408 posłów zagłosowało za, 15 było przeciwnych, natomiast nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

18.01.2024- Grupa ukraińskich hakerów znaną jako Blackjack dokonała ataku na serwery ponad 500 rosyjskich obiektów wojskowych, skutkując utratą danych dotyczących konstrukcji militarnych. Atak obejmował zarówno oryginalne pliki, jak i ich kopie zapasowe. Hakerzy szydzili, stwierdzając, że Rosjanie teraz będą zmuszeni do odtwarzania obiektów z pamięci. Dane wykradzione w wyniku ataku pochodzą z różnorodnych obiektów wojskowych, takich jak koszary, arsenały broni, stanowiska rakiet przeciwlotniczych, a także główne kwatery dowodzenia. Niektóre z tych obiektów znajdują się na terenie samej Rosji, a inne na obszarach okupowanych na Ukrainie. Ponadto hakerzy zniszczyli siedem serwerów i zaszyfrowali ponad 150 komputerów używanych przez pracowników państwowych instytucji.

 

19.01.2024- Stany Zjednoczone przeprowadziły kolejne naloty na pozycje ruchu Huti w Jemenie. Pentagon ogłosił, że celem tych ataków były wyrzutnie pocisków balistycznych, które rebelianci popierani przez Iran używali do ostrzeliwania statków handlowych na Morzu Czerwonym. Dodatkowo Biały Dom ogłosił zamiar ponownego zakwalifikowania proirańskich Huti w Jemenie jako organizacji terrorystycznej. Jest to reakcja na ataki bojowników na szlaki żeglugowe na Morzu Czerwonym.

Warto jednak zauważyć, że organizacje humanitarne ostrzegają, iż kryzys humanitarny w Jemenie, który już teraz dotyka ponad 18 milionów cywilów, może się pogłębić w związku z kolejnymi starciami wojskowymi i nalotami ze strony Stanów Zjednoczonych na pozycje rebeliantów Huti.

 

20.01.2024- Wojskowy oddział ratunkowy został zadysponowany do działań w Hiszpanii po potężnej burzy śnieżnej, która nawiedziła północną część kraju. Setki osób utknęły na autostradzie między miastami Soria i Agreda z powodu złych warunków atmosferycznych, a akcja ratunkowa trwała przez większość nocy. Wojsko, wysłane z bazy w Saragossie, interweniowało, aby pomóc około 600 osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu intensywnych opadów śniegu. Wsparcie obejmowało także pomoc w przemieszczaniu się uwięzionych na autostradzie.

 

21.01.2024- W ostatnim czasie nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, informuje Straż Graniczna. Komunikat podkreśla skuteczność działań, a obecnie obserwuje się trend związany z niewielką liczbą przypadków w ostatnich tygodniach. W porównaniu, w styczniu 2023 roku notowano 1,5 tysiąca prób sforsowania granicy. Warto jednak zauważyć, że cudzoziemcy wciąż przemieszczają się wzdłuż technicznej bariery, gdzie są monitorowani przez systemy monitoringu i polskie służby.

 

22.01.2024- Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził ataki na zakłady wojskowe w Tule i obwodzie smoleńskim w Rosji. Celem ataków były zakłady Szczegłowski Wał, w których wytwarzane są samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S i Pancyr-S1. Zakłady te są jednymi z najważniejszych zakładów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

 

23.01.2024- Ruszają największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO o nazwie Steadfast Defender, które mają zademonstrować zdolność przerzucania wojsk z Ameryki Północnej przez Atlantyk, by wzmocnić bezpieczeństwo Europy. W ćwiczeniach zaangażowanych będzie ponad 50 okrętów lotniskowych, fregaty, korwety i niszczyciele. Do tego ponad 80 myśliwców, śmigłowców oraz dronów, ponad 1100 wozów bojowych, w tym 166 czołgów, 533 wozy piechoty i 417 transporterów opancerzonych. W ćwiczeniach, które potrwają do maja, udział weźmie ok. 90 tys. żołnierzy z 31 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji, która czeka na wejście do Paktu.

 

24.01.2024- Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

 

25.01.2024- Do rosyjskiego 228. gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych dostarczonych zostało 30 bojowych wozów piechoty BMP-3. Pojazdy zostały dostarczone przez zakłady KurganMaszZawod, które zmodyfikowały je poprzez dołożenie dodatkowego pancerza zarówno na kadłubie, jak i wieży. Oprócz tego otrzymały daszki/klatki na stropie wieży. Jednostka, która otrzymała nowe pojazdy, znajduje się w obwodzie swierdłowskim.

 

26.01.2024- Macedonia Północna zamówiła śmigłowce AW149 i AW169M, informuje ministerstwo obrony tego państwa. Chodzi o cztery śmigłowce AW149 i cztery AW169M, które są tak naprawdę zmilitaryzowaną wersją cywilnych AW169. Obydwie konstrukcje są produkowane przez firmę Leonardo Helicopters. Podzespoły powstają w polskich zakładach PZL-Świdnik. Wartość kontraktu to 330 mln EUR. Dostawy przewidziano na lata 2026-2027. Docelowo mają one zastąpić śmigłowce Mi-8 oraz Mi-24, które Macedonia chce przekazać na Ukrainę.

 

27.01.2024- Departament USA wyraził zgodę na zakup przez Turcję do 40 nowych F-16 Block 70 w wersjach C (jednomiejscowe) i D (dwumiejscowe), a także modernizację posiadanych przez Ankarę 79 starszych samolotów tego samolotu. Szacowany maksymalny koszt to 23 miliardy dolarów. Równocześnie resort dyplomacji zezwolił też na sprzedaż 40 samolotów wielozadaniowych F-35 dla Grecji. Szacowana wartość zakupu wynosi 8,5 miliarda dolarów. Warto podkreślić, że obie kwestie były przedmiotem rozmów w sprawie tureckiej ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO.

 

28.01.2024- Trzech amerykańskich żołnierzy zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku ataku bezzałogowego systemu powietrznego na posterunek w Jordanii przy granicy z Syrią. Jest to pierwszy atak na żołnierzy amerykańskich w regionie w ostatnich miesiącach, skutkujący ofiarami śmiertelnymi.

 

29.01.2024- Irańska rządowa agencja IRNA ogłosiła, że Iran stanowczo zaprzecza związkom z atakiem dronów w Jordanii, w wyniku którego śmierć poniosło trzech amerykańskich żołnierzy.

 

30.01.2024- Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w Brukseli list intencyjny dotyczący procedur przemieszczania wojsk. Partnerami w podpisaniu dokumentu były minister obrony Holandii Kajsa Ollongren i wiceminister obrony Niemiec Siemtje Möller. Celem podpisania listu jest harmonizacja procedur związanych z planowaniem i realizacją przemieszczeń jednostek wojskowych na terytorium tych trzech krajów.

 

31.01.2024- Prezydent Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego ustawę budżetową na rok 2024 po jej podpisaniu. Dodatkowo, głowa państwa zapowiedziała, że podejmie podobne kroki w przypadku innych ustaw.

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

KNBN © 2023