Odc. 8 - ,,Walki w mieście - obrona Warszawy w 1939r. Powstanie Warszawskie"

Zachęcamy do wysłuchania kolejnego odcinka Telegramu z Bezpieczeństwa, w którym udział wzięli: Przemysław Jeż, Mateusz Kaczmarczyk oraz Konrad Sambor. Studenci poruszają wątki dotyczące teorii walki w mieście, sposobu jej prowadzenia, a także posługują się praktycznymi przykładami z historii Polski, m.in. walki obronnej Warszawy z 1939 roku oraz Powstania Warszawskiego.

Odc. 7 - ,,Social media"

Zapraszamy na kolejny odcinek Podcastu "Telegram z bezpieczeństwa" z udziałem członków Koła Bezpieczeństwa Narodowego UJD: Aleksandry Krzypkowskiej i Edyty Caban. Dziewczyny porozmawiają o plusach i minusach związanych z rozwojem social mediów i ich wpływu na nasze życie.

Odc. 5 - ,,Prawa kobiet w Iranie"

Życie w państwie dyktatu religijnego. Dlaczego Iran stał się państwem wyznaniowym ? Czy protesty z ostatnich tygodni są wyłącznie wyrazem dezaprobaty obywateli dla praktyk reżimu ajatollahów ? Czy mogą być gruntem dla poważniejszych przemian w Iranie. O tym w kolejnym odcinku podcastu Telegram z Bezpieczeństwa  z udziałem członków Koła Naukowego: Pauliny Jakubczak oraz Aleksandry Krzypowskiej.  

Odc. 6 - „Zachodnia broń dla Ukrainy”

Zapraszamy na kolejny odcinek Podcastu "Telegram z bezpieczeństwa" poświęcony charakterystyce uzbrojenia zachodniego dostarczanego na Ukrainę. W odcinku głos zabrali członkowie Koła Naukowego BN UJD: Piotr Tasarz oraz Jan Kosik.

Odc. 4 - ,,Zjazd KPCh i protesty covidowe"

Kolejny z serii podcastów Telegram z Bezpieczeństwa poświęcony został zjazdowi KPCh i jego znaczeniu w drodze Xi Jimpinga do uzyskania pełni władzy w Chińskiej Republice Ludowej. Zjazd umożliwił chińskiemu przywódcy pozbycie się nieprzychylnych działaczy partyjnych w centrali. Jednak dotychczasowa polityka zero covid przyniosła tuż po zamknięciu zjazdu KPCh inne zagrożenie dla Xi jakim okazały się niepokoje społeczne. Protesty wymusiły na władzy pewne ustępstwa luzujące dotychczasowe obostrzenia. O tym porozmawiają członkowie Koła: Przemysław Jeż oraz Patryk Sapa. 

Odc. 3 - ,,Odbicie Chersonia i incydent w Przewodowie"

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym odcinkiem podcastu: Telegram z Bezpieczeństwa. Dzisiaj głos zabiorą członkinie Koła Bezpieczeństwa Narodowego UJD: Anna Wawrzak oraz Monika Podlejska. Podcast poświęcono analizie wojny rosyjsko-ukraińskiej na przestrzeni 2022 roku, a w dalszej części uczestniczki starają się odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: Co dalej ? Zachęcamy do wysłuchania.

Odc. 2 - ,,O historii czołgów na frontach wojennych"

W drugim odcinku Telegramu z bezpieczeństwa głos zabierają członkowie Koła Naukowego: Jan Kosik oraz Piotr Tasarz. Czołg w historii odegrał bardzo ważną rolę. Broni tej używano w różny sposób - zarówno grupując je w samodzielnych, pancernych związkach operacyjnych i taktycznych, jak i wykorzystując je w ich pierwotnej roli - wozów bojowych bezpośredniego wsparcia piechoty. Czołg ewoluował wraz z potrzebami armii. Jak używano poszczególnych czołgów?

O tym w tym odcinku podcastu.

Odc. 1 - ,,Odbicie Chersonia i incydent w Przewodowie"

Zapraszamy do zapoznania się z nowym projektem Koła Naukowego BN UJD, którym jest cykl pilotażowych podcastów: Telegram Bezpieczeństwa. W pierwszym odcinku głos zabiorą: Prezes Koła BN UJD - Przemysław Jeż oraz członek Koła Naukowego - Patryk Sapa. Podcast poświęcono analizie kluczowego momentu wojny rosyjsko-ukraińskiej czyli odbicia Chersonia przez Ukraińców, ukazania znaczenia miasta w wymiarze strategicznym oraz prognozy rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości. W drugiej części studenci omawiają incydent rakietowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonując oceny zachowania poszczególnych uczestników areny międzynarodowej. Zachęcamy do wysłuchania.

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

KNBN © 2023