Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

06 grudnia 2020

Następstwa nauczania zdalnego z perspektywy studenckiej

 ♦ Początek 2020 roku to szereg niespodziewanych zdarzeń. Najprawdopodobniej nikt wcześniej nie spodziewał się, że ten rok będzie tym, w którym stanie świat. Głównym powodem, dla którego tak się stało, jest pandemia Covid-19. Niewątpliwie spowodowała ona wiele zmian w niemal każdej dziedzinie życia, począwszy od prozaicznych czynności, takich jak swobodne wyjście z domu do pracy, czy na zakupy. Wszystko to, co było dla nas oczywiste i normalne, nagle stało się śmiertelnie niebezpieczne. Pandemia spowodowała, że ludzie zaczęli się bać kontaktu z drugim człowiekiem. Nagle każde kichnięcie i kaszlnięcie było podejrzane. Każdy obcy człowiek był traktowany przez nas jako potencjalny nosiciel wirusa. Strach nie malał, a nawet rósł wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków. Nikt nie wiedział, jak będą wyglądać następne miesiące…

 ♦ Obecnie jesteśmy w takim momencie, że ludzie powoli zaczynają się przyzwyczajać do zaistniałej sytuacji, a także do obostrzeń, jakie wprowadził rząd, aby zminimalizować ryzyko zachorowań. Oprócz zamkniętych restauracji, kin oraz niefunkcjonujących gałęzi gospodarki, również zamknięte są szkoły i uczelnie. Instytucje oświaty zostały zmuszone do prowadzenia zajęć w trybie zdalnym bądź hybrydowym. Niejednokrotnie wiązało się to z wieloma problemami. Istotne jest pytanie, czy takie rozwiązanie jest zbliżone do tradycyjnej formy nauki, a także w jaki sposób jest ono odbierane przez studentów?

 

 ♦ Bez wątpienia sytuacja, w której znalazł się każdy z nas jest trudna i sprawia wiele problemów. Zdalne nauczanie niesie za sobą różne konsekwencje, które niewątpliwie będą miały ogromny wpływ na przyszłość. Pandemia Covid-19 spowodowała, że student musiał zamienić uniwersytecką aulę na swój pokój. Pierwszym problemem, który dotyka niemal każdego z nas są kwestie techniczne. Mianowicie, często dochodzi do przeciążenia sieci bądź serwerów, co jest spowodowane przez ogromną ilość osób korzystających z Internetu. Innym istotnym aspektem są awarie sprzętu. Nigdy nie wiadomo, tak naprawdę w jakim momencie, laptop czy komputer odmówi nam posłuszeństwa. Często zdarza się to w najmniej odpowiedniej chwili. Kolejną problemem jest czas. W domu ciężko jest zorganizować produktywnie czas, gdyż jest wiele czynników, które nas rozpraszają. Jest to o tyle istotny aspekt, gdyż w normalnych warunkach każdy funkcjonował według określonego trybu. Obecnie człowiek spędza dzień od rana do wieczora w domu, co powoduje, że czas wolny miesza się z czasem zajęć. Innym ogromnie istotnym problemem, które niesie za sobą zdalne nauczanie jest fakt, iż pozostając w domu zanikają relacje międzyludzkie. Codzienne wychodzenie z domu na uczelnię powodowało to, że ludzie rozmawiali ze sobą i ulegali procesowi socjalizacji. Uczyli się żyć w społeczeństwie, przyswajali nowe normy oraz zachowania społeczne. Kolejną rzeczą, która ma ogromne znaczenie jest przyswajanie wiedzy. W domowym zaciszu, ciężko jest się skoncentrować, aby w prawidłowy sposób zdobyć i ugruntować wiedzę, gdyż brakuje motywacji i chęci do działania. Oprócz tego, występują problemy innej natury. Mianowicie student spędza prawie cały dzień, a nie jednokrotnie także noc, przed monitorem, co w wielu przypadkach powoduje pogorszenie się wzroku, a także wystąpienie wady postawy.

 

♦  W perspektywie obecnej sytuacji, zdalne nauczanie jest sensownym rozwiązaniem, aczkolwiek na dłuższą metę jest uciążliwe i sprawia wiele problemów. Niejednokrotnie są one spowodowane kwestiami technicznymi, ale także dotyczą sfery psychicznej. Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest bezpośredni kontakt z ludźmi, gdyż jak wiadomo człowiek jest istotą społeczną. Pozbawienie go tej możliwości powoduje, że staje się nie zdolny do prawidłowego funkcjonowania. Pandemia Covid-19 spowodowała ogromne zamieszanie na świecie, co odbiło się na gospodarce oraz na życiu społecznym. Dotychczas wolni i beztroscy ludzie, dla własnego bezpieczeństwa musieli zostać w domu, aby uniknąć ryzyka zarażenia się wirusem. Strach, który towarzyszy każdemu z nas podczas codziennych czynności, sprawia, że stajemy się coraz bardziej nieufni w stosunku do otaczających nas ludzi. Z pewnością obecna sytuacja, będzie doskonałą lekcją dla każdego z nas, a także przyczyni się do wynalezienia wielu nowych rzeczy, które w przyszłości będą niezbędnym elementem życia codziennego. Jak pisał Bolesław Prus w jednym ze swoich dzieł: „Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?...”.

 

Autor: Aleksandra Krzypkowska

 

 

Przeczytaj także:

30 maja 2024
fot. własne.  „Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu” – gen. Władysław Sikorski. ♦    Polska
30 kwietnia 2024
Polacy świętują wstąpienie Polski do UE, maj 2004r. Fot. PAP/P. Rybarczyk Polska w drodze ku
15 marca 2024
Fot: zdj. własne. W dniu 15 marca 2024 roku członkowie Koła Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli w
12 marca 2024
fot. Daniel Pach/ FORUM ♦ 12 marca 2024 roku minęło 25 lat od przyjęcia Rzeczypospolitej

KNBN © 2023