Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

19 lipca 2021

Szwajcarskie spotkanie

Fot: Willa La Grange/Wikipedia.org /By Romano1246 - Own work, CC BY-SA 3.0

 

16 czerwca 2021r. w Genewie „mieście pokoju” doszło do szczytu Joe Biden - Władimir Putin. Spotkania na najwyższym szczeblu władzy są istotnym elementem skutecznych działań dyplomatycznych. Atmosfera w relacjach amerykańsko-rosyjskich przed genewskimi rozmowami nie napawała optymizmem. Stany Zjednoczone mocno krytykowały działania władz Kremla w stosunku do opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz reakcji służb na społeczne demonstracje. Ponadto Joe Biden w telewizyjnym wywiadzie określił Władimira Putina mianem mordercy. W późniejszym czasie Zachód z niepokojem obserwował ruchy rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą. Impas w relacjach miał przełamać szczyt Biden – Putin.

 

                                                                                                  

                                                                                                                            fot. Kevin Lamarque / Reuters

 

W opinii wielu komentatorów współczesne relacje na linii Waszyngton – Moskwa są najgorsze od zakończenia zimnej wojny. Rozmowy w wilii La Grange trwały tylko 4 godziny i nie przyniosły wielkiego przełomu. Obu przywódcom towarzyszyły liczne delegacje składające się z ekspertów i przedstawicieli najwyższych władz państwowych ds. bezpieczeństwa. Według oficjalnej agendy tematyka spotkania dotyczyła: kryzysów międzynarodowych na Bliskim Wschodzie, kontroli zbrojeń nuklearnych i konwencjonalnych, sporu rosyjsko-ukraińskiego, sytuacji na Białorusi, bezpieczeństwa informacyjnego, Arktyki oraz walki z pandemią COVID-19. Amerykanie poruszyli również wątek przestrzegania przez stronę rosyjską praw człowieka, ograniczania swobody mediów oraz represji stosowanych w stosunku do opozycji politycznej. Jedynym rezultatem szczytu było wyrażenie woli kontynuacji dialogu politycznego w obszarze bezpieczeństwa oraz powrót ambasadorów obu państw do miejsc ich misji. Władimir Putin zaproponował prowadzenie konsultacji w kwestii kontroli zbrojeń w oparciu o specjalną ścieżkę dyplomatyczną pod nadzorem szefów dyplomacji USA i Rosji. W opinii prezydenta Federacji Rosyjskiej sprawa Ukrainy powinna być regulowana w oparciu o porozumienia mińskie. Putin odpierał zarzuty o udziale Rosjan w atakach cybernetycznych na Stany Zjednoczone i inne państwa. Ponadto krytykował USA za ingerowanie w wewnętrzne sprawy FR poprzez wspieranie środowisk opozycyjnych wobec Kremla. W sprawie Artyki Putin podkreślił konieczność współpracy gospodarczej i żeglugi na podstawie istniejących porozumień międzynarodowych. Natomiast Biden pomimo utrzymania generalnych założeń polityki USA wobec Rosji zaznaczył, że nie jest ona wymierzona przeciwko niej. Amerykański przywódca zauważył potencjalną wspólnotę celów w kwestii utrzymania korytarza humanitarnego do Syrii, przeciwdziałania zdobyciu przez Iran broni jądrowej, współpracy w Arktyce oraz zwalczania odrodzenia terroryzmu w Afganistanie. Prezydent USA ogłosił pełne poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy. Biden przekazał Putinowi listę nietykalnych 16 obiektów krytycznej infrastruktury USA. 

 

                                                                                                     

                                                                                                           fot. AP/EPA/Mikhail Metzel/Sputnik/Kremlin Pool

 

Dla Władimira Putina spotkanie z amerykańskim prezydentem było korzystne dla efektów wewnętrznych. W oczach rosyjskich obywateli przywódca Kremla pokazał swoją podmiotowość na arenie międzynarodowej. Nie doszło jednak do wspólnej konferencji prasowej. Biden przyjechał do Genewy wzmocniony poparciem państw G7, NATO i UE. Pomimo niewielkiego bilansu obie strony uznały spotkanie za konstruktywne  i merytoryczne. Chłodne rozmowy twarzą w twarz wykazały, iż istnieją pola potencjalnej współpracy USA i Rosji. Czy nadzieje na większą przewidywalność w relacjach rosyjsko-amerykańskich okażą się krótkotrwałe, czas pokaże. Dla Waszyngtonu stabilność w stosunkach z Moskwą staje się istotnym elementem powstrzymywania rosnącej potęgi Chińskiej Republiki Ludowej. Jednak warto podkreślić bliskie więzi pomiędzy Chinami i Rosją. Władimir Putin próbę normalizacji stosunków z USA może wykorzystać do realizacji własnych celów, a następnie przyjąć optykę neutralności w starciu Waszyngton- Pekin. Amerykanie powinni również taki scenariusz wziąć pod uwagę, ponieważ władze Federacji Rosyjskiej podobnie jak każde suwerenne państwo/mocarstwo działają w zgodzie z własnymi interesami narodowymi. 

 

 

Autor: Przemysław Jeż

 

Menkiszak M., Rodkiewicz W., Szczyt Biden–Putin: ćwiczenia z komunikacji strategicznej, https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-16/szczyt-biden-putin-cwiczenia-z-komunikacji-strategicznej, [dostęp: 12.07.2021r.]

 

Przeczytaj także:

30 maja 2024
fot. własne.  „Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu” – gen. Władysław Sikorski. ♦    Polska
30 kwietnia 2024
Polacy świętują wstąpienie Polski do UE, maj 2004r. Fot. PAP/P. Rybarczyk Polska w drodze ku
15 marca 2024
Fot: zdj. własne. W dniu 15 marca 2024 roku członkowie Koła Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli w
12 marca 2024
fot. Daniel Pach/ FORUM ♦ 12 marca 2024 roku minęło 25 lat od przyjęcia Rzeczypospolitej

KNBN © 2023